PANOSTITIDA

Co je panostitida u psů a jakými přípravky ji léčit?

Ne, že by dalmatini tímto trpěli, ale jako každý pejsek toto může postihnout jakékoliv plemeno, jakéhokoliv pejska, i voříška... Proto vkládáme pro informovanost, neboli větší osvětu co se zdravotní stránky u pejsků týče.


Juvenilní panostitida u 5-ti měsíčního štěněte německého ovčáka. Jedná se o zánětlivé onemocnění dlouhých kostí a okostice u mladých rostoucích psů. Postižení jedinci často velice výrazně kulhají, onemocnění může postupně postihnout všechny 4 končetiny. Z hlediska úplného uzdravení má však toto onemocnění velice dobrou prognózu. 

Panostitidou trpí především velká plemena - důvěrně známá je chovatelům německých ovčáků, dobrmanů, německých dog nebo zlatých retrívrů. Významnou roli při jejím rozvoji hraje mj. rychlý růst dlouhých kostí, který je typický pro štěňata vzrůstově větších plemen.

Při panostitidě dochází k zánětu obalu dlouhých kostí, tzv. okostice. Zanícené místo opuchne a utlačuje receptory bolesti, kterými je okostice protkaná.


Jak se panostitida projevuje?

Prvních projevů panostitidy si všimnete zpravidla mezi 5. a 14. měsícem života. Pes kulhá a při silnějším stisku nohou naříká. Zánět okostice se často vrací a může probíhat i několik měsíců v kuse. Během tohoto období se často "přesouvá": dva týdny může pes kulhat na pravou nohu, potom zase na levou.

Jednostranným přetěžováním končetin si pes ulevuje od bolesti. Zároveň se ovšem vystavuje riziku rozvoje dysplazie (přečtěte si: Dysplazie kyčelního kloubu u psů: co to je, jak se projevuje a jak ji léčit?).

Mezi další projevy panostitidy patří:

  • zvýšená teplota,
  • nechutenství a ztráta hmotnosti,
  • celková letargie zvířete.

Při vyšetření zvěrolékař zhodnotí celkový stav psa, vytvoří rentgenové snímky a provede rozbor krve. Na rentgenu dlouhých kostí končetin bývají patrné zánětlivé změny, pohmat nohou je pro psa velmi bolestivý. Rozbor krve může ukázat zvýšenou hladinu bílých krvinek, které značí probíhající zánět.


Příčin panostitidy je zřejmě několik

V pozadí opakujících se zánětů okostice stojí dle některých studií infekce či autoimunitní porucha. Spekuluje se také o roli genů nebo stravy.

Faktem je, že u psů postižených panostitidou rozbor krve často odhalí nízký poměr hladiny vápníku ku fosforu - prvků, které se podílí na stavbě kostí. U nemocných zvířat klesá relativní množství vápníku ku fosforu až k poměru 1,2:1, zatímco zdraví psi mají poměr 1,8 ku 1.

K rozvoji onemocnění může přispívat strava s vysokým obsahem živočišných bílkovin; např. kuřecí maso obsahuje 17krát více fosforu než vápníku.


Jak se panostitida léčí a co zmůžete vlastními silami?

Léčba panostitidy spočívá ve dvou krocích:

  1. potlačení akutních projevů,
  2. prevenci proti opětovnému propuknutí nemoci.

Projevy onemocnění potlačují veterináři několika různými léky. Na tlumení zánětu a bolesti používají nesteroidní léčiva (do stejné skupiny léků patří např. aspirin nebo ibuprofen), při pokročilém zánětu nasazují kortikosteroidy (ty mají ovšem řadu nežádoucích účinků). Pokud je přítomna infekce, podávají se psovi antibiotika.

Důležité je tlumení aktivity nemocného zvířete. Kvůli velké bolestivosti ale mají psi postižení panostitidou jen zřídka náladu na skotačení a běhání. Doporučuje se brát psa jen na krátké procházky a zabránit mu ve výskocích.

Opakovaným atakám panostitidy můžete předejít úpravou stravy. Jak bylo řečeno výše, krmivo nesmí obsahovat nadměrné množství bílkovin a fosforu. Poohlédněte se po granulích s nižším obsahem proteinů (18 až 20 %) a přípravcích na doplnění vápníku.

Řada chovatelů s úspěchem využívá následující preparáty:

Canhydrox GAG

Canhydrox GAG obsahuje hydroxyapatit a vápník ve formě citrátu vápenatého, které pomáhají se správným vývojem kostí a chrupavek.

Součástí přípravku je tzv. ETA kyselina. Ta hraje - díky svým protizánětlivým a bolest potlačujícím účinkům - při potlačení panostitidy důležitou roli. Canhydrox GAG obsahuje mj. také tzv. glykosaminoglykany, které napomáhají regeneraci přetížených kloubů.

Preparát je vhodný pro štěňata i mladé psy. Doporučené denní dávkování je následující:

  • psi s vadným postojem končetin či panostitidou: 4 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti nejméně po dobu 4 měsíců; následně 2 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti,
  • psi po zlomenině kostí: 4 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti v průběhu hojení,
  • mladí psi (od 8 týdnů věku do 15. měsíce): preventivně 2 tablety na 10 kg tělesné hmotnosti.

Maximální denní dávka je 16 tablet.

Calcium citrát

Ne vždy je množství vápníku přijaté z Canhydroxu GAG při léčbě panostitidy dostečné. Léčbu je proto vhodné doplnit Calcium citrátem. Hlavní složkou tohoto přípravku je citrát vápenatý, nejlépe vstřebatelný zdroj vápníku.

Calcium citrát je dostupný ve formě prášku a dávkuje se pomocí čajové lžičky (cca 6 g přípravku). Doporučené denní dávkování:

Přípravek podávejte rozděleně, v několika dávkách - minimálně ve dvou, lépe ve 3 až 4 dávkách. Nepřekračujte doporučené dávkování.

V pozdějších fázích onemocnění je možné dávku citrátu postupně snižovat.

zpracovala: Věrka Hejtíková, chs CHERRYTAS
zdroj: caninacz

zdroj RTG foto: Veterinární ordinace Jankari

CHERRYTAS - Chovatelská stanice FCI since 2019 CZ, WKU 2021, Člen WAFDAL, KCHH, M.D.C., KUČR.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky