CANISTERAPIE - LÉČBA PSEM 🐾

🐾 ❤️ Canisterapie je léčebný kontakt pejska (mě) Haf a člověka. Všude kam přijdu,   vyvolávám dobrou náladu a spoustu úsměvu. Jsme velmi chytří a šikovní pejsci  :) 

🐾 ❤️ Canistherapy is a therapeutic contact dog (me) and a human. Wherever I come,  raise a good mood and a lot smile. We are very smart and handy dogs :) 

The rehabilitation games with CANISTHERAPY :) MY TEAM !! ;) HAf !  :)

Canisterapie je léčba, při které se používá působení psa na člověka. Používá se v dětské terapii, u mentálně i fyzicky postižených pacientů, u pacientů s kombinovanými vadami, při fyzioterapii (úrazy ,nehybnost), v psychiatrii, při různých závislostech, při srdečních onemocnění, v Domovech důchodců i v LDN (Léčebny dlouhodobě nemocných). Canisterapií se při komunikaci s autisty dosahuje vynikajících výsledků. Působí dobře i na lidský personál proti syndromu vyhoření. A  pomáhá i proti strachu.

Pro léčbu jsou využívány i kočičky - FELINOTERAPIE a koně - HYPOTERAPIE

Pojďme si o CANISTERAPII říci ještě více odborněji..

Canisterapie (pojmenování vzniklo v ČR) je název pro metodu pozitivního psychosociálního a fyziorehabilitačního působení na potřebné osoby, prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa nebo feny (canis = latinsky pes, terapie=léčba).

Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat, a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.

V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování.

U dětí se canisterapie nejčastěji využívá při práci v logopedii, rehabilitační praxi, u sluchově a mentálně postižených dětí. U autistů může pes dlouhodobým působením plnit roli prostředníka mezi jejich světem a okolím.

Canisterapie se také uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné. Canisterapie zná tyto formy: aktivace, terapie, edukace a krizová intervence

Metoda a její účinky

Canisterapie má vliv na psychologickou a sociálně-integrační stránku člověka. Vliv je tedy zásadně dvojí - psychosociální a fyziorehabilitační. Canisterapeut může psem aktivovat myšlení, paměť, komunikaci, učení se (mluvenou řeč, neverbální projevy atd.) ale i motoriku (chůzi, pohyb paží, rukou a prstů atd.). Formou terapie - po stanovení si cíle s klientem - lze úzce spolupracovat s logopedem, fyzioterapeutem, pedagogem, psychologem, ergoterapeutem, gerontologem, psychoterapeutem, zdravotním personálem atd.

Canisterapii lze úspěšně zařadit do okruhu sociální rehabilitace. Vykonavatel této činnosti však musí mít kompetence v oblasti kynologie a etologie psa i sociálních dovedností (komunikace s lidmi, empatie, zvládání krizových situací, náhled do psychologie člověka, znalost diagnóz zejména cílové skupiny, kterou psem ovlivňuje apod.).

Polohování

Metoda polohování existuje ve fyzioterapii již od 50. let 20. století. Jde o to, že pokud se postižený klient nemůže hýbat, musíme jím pohybovat my, abychom zabránili vzniku proleženin, blokaci a procvičili svaly. Pes v polohování nahrazuje polštáře, které klienta podpírají, díky své teplotě působí na klienta velmi příjemně a díky dýchání psa se většinou zklidní i dech postiženého. Největší výsledky jsou vidět u lidí trpících svalovými křečemi (spasticita) nebo třesem.

Technika polohování v canisterapii značí zejména dvě techniky - polohování relaxační a polohování rehabilitační. V obou případech speciálně trénovaného psa na tuto techniku "přikládáme" pokud možno k odhaleným částem klientova těla, které chceme stimulovat = prohřát, uvolnit, aktivovat, aby si je klient uvědomil. Pes má fyziologickou tělesnou teplotu oproti člověku o cca 1,5-2 stupně Celsia vyšší. Dochází k prohřátí a hlubokému prožitku čití v místech kontaktu se psem (tj. v ohybu kolenou, boky těla klienta ležícího na zádech či na břiše, záda klienta ležícího na boku, plosky nohou, šíje, tvář a temeno...). Ideální je obložit klienta více terapeutickými psy. Polohování je pro psa velmi namáhavé, nemělo by trvat déle než 15-25 minut v kuse. Běžně se výsledky polohování začínají projevovat již po 7. až 12. minutě. Úkon by měl probíhat v teplém, klientovi i psu příjemném prostředí bez rušivých vlivů (ruch - pohyb, pach, zvuky), jinak nemá účinnost. Tato technika byla poprvé zveřejněna a popsána v ČR - v Brně, českými canisterapeuty.

Jak canisterapie léčí

  • Rozvíjí hrubou a jemnou motoriku
  • Podněcuje verbální i neverbální komunikaci
  • Rozvíjí orientaci v prostoru a čase
  • Pomáhá při nácviku koncentrace a paměti
  • Rozvíjí sociální cítění, poznávání se složkou citovou
  • pomáhá proti strachu
  • zlepšuje motivaci 
  • a  další...

Typy pacientů

Největší výsledky polohování se psy jsou vidět u tělesně postižených, kteří trpí svalovými křečemi nebo třesem.Stejného principu byla s úspěchem využita u pacientů s nemocemi způsobující svalový třes (např.Parkinsonova choroba, částečné ochrnutí, artroza, a další). A na psychologickou a sociálně-integrační stránku člověka po nehodách různého typu.

CHERRYTAS - Chovatelská stanice FCI since 2019 CZ, WKU 2021, Člen WAFDAL, KCHH, M.D.C., KUČR.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky