Cushingův syndrom

Co je Cushingův syndrom? Tato choroba je důsledkem přebytku hormonů nadledvin. Jedná se o běžný vedlejší účinek léků, jako jsou kortikosteroidy, které jsou často předepisované na léčbu artritidy, alergií a dalších onemocnění. Cushingova nemoc může vznikat také z benigních nádorů na nadledvinkách nebo na hypofýze.

Pokud se neléčí, může Cushingův syndrom vést ke vzniku dalších onemocnění, jako je cukrovka a srdeční problémy.

Co dělat, když pejsek nadměrně pije vodu, častěji močí a má neobvykle zvětšené, povislé břicho. Toto jsou nejčastější příznaky Cushingova syndromu a ted o tomto onemocnění pár slov.


Jedná se o hormonální poruchu způsobenou nadbytkem kortizolu. Spontánní Cushingův syndrom se rozděluje na primární, kdy je příčinou onemocnění samotné nadledvinky, nejčastěji nádorovým procesem, nebo sekundární, kdy je problém v řídící jednotce, tedy adenohypofýze, která bývá nejčastěji postižena nezhoubným procesem - adenomem. 

Pokud je zvíře zdravé, je funkce nadledvin řízena podvěskem mozkovým, který v pravidelných intervalech tvoří adrenokortikotropní hormon ACTH (ACTH je adrenokortikotropní hormon předního laloku hypofýzy, který řídí činnost kůry nadledvin). ACTH přikazuje buňkám nadledvinek tvořit kortizol. Pokud je hladina kortizolu zvýšená, tlumí produkci ACTH, čímž se hormonální osa sama reguluje. U Cushingova syndromu je ale vše jinak.

Nadledvinky jsou 2 malé žlázy s vnitřní sekrecí, umístěné v dutině břišní, ve kterých se tvoří hormon kortizol. Ovšem jeho nadbytek způsobuje výrazné poškození všech těchto funkcí a poškozuje orgány. Pokud se pes neléčí, dochází rychle ke zhoršování jeho celkového zdravotního stavu a vede až k úhynu zvířete.

Co je vlastně kortizol?

Ve správném množství je nezbytný pro ochranu zdraví. Často je nazýván jako "stresový hormon" - při psychické zátěži se jeho hladina přirozeně zvyšuje a připravuje tak tělo na boj či útěk. Podporuje rozklad bílkovin, uvolňování tuků a zvyšuje obsah cukru v krvi pro dostatek pohotové energie. Zvyšuje srdeční výdej a krevní tlak. Působí protizánětlivě a obecně tlumí imunitní odpověď. Kortizol je pro tělo velmi důležitý, škodlivý je pouze pokud je ho dlouhodobě nadbytek.

Koho nejčastěji Cushingův syndrom postihuje?

Vyskytuje se především u postarších psů menších plemen (nejčastěji nad 11 let). Pro příklad uvedeme pár plemen: jezevčík, pražský krysařík, miniaturní pudl, malý knírač, ale Cushingův syndrom najdeme i u větších plemen jako je labrador či německý boxer. Feny onemocní častěji než psi. Často tato nemoc postihuje i koně a křečky, méně často kočky.

Jaké jsou příznaky Cushingova syndromu?

Příznaky začínají pozvolna, jsou různorodé, ale většinou se objeví alespoň 2 - 3 z uvedených abnormalit.

  • U více než 80 % psů je zvýšený denní příjem vody (nad 100 ml/kg).
  • Se zvýšeným příjmem vody je spojené častější a delší vylučování tekutin.
  • Neschopnost udržet moč během noci.
  • Zvýšený apetit, nárůst váhy, 
  • Tzv. centripetální obezita, velké břicho, tenké nohy
  • Zvětšené povislé břicho.
  • Ztráta srsti a jejího lesku, srst je matná 
  • Nadměrná pigmentace, zeslabená kůže, tvorba komedonů (černé tečky/uhříky).
  • Snadno se tvoří modřiny, rány se špatně hojí.
  • Svalová slabost (pes nemůže do schodů či na delší procházky, protože se rychle zadýchá).
  • Zadýchávání se, větší únava
  • U fen dochází k prodlužování intervalu mezi háráním, či vymizí úplně.

U některých zvířat se mohou výrazně projevit všechny příznaky, u jiných třeba jen jeden a to velmi mírně. 

Dalším projevem může být i to, že se pejskovi najednou špatně zvedá, nemá o nic zájem či je letargický až apatický.

Jaké jsou příčiny?

  1. Centrální Cushing: nádorový proces v části mozku (hypofýza), který vede k nadprodukci hormonu, který stimuluje nadledvinku k vysoké tvorbě kortisolu. Tento typ se nachází u drtivé většiny pacinetů (asi 80%). Tyto nádory jsou často nezhoubné.
  2. Periferní Cushing: nádorový proces v nadledvince přímo vede k nadměrné produkci kortisolu. Tento typ je méně častý a vyskytuje se spíše u velkých plemen psů. Tyto nádory jsou zhruba v polovině případů zhoubné
  3. Iatrogenní Cushing: vzniká při dlouhodobé léčbě kortikoidy (Prednison, merdro).
  4. Mezi důležité příčiny - kromě nejčastějšího nezhoubného adenomu hypofýzy, patří i primární tumor nadledviny, tyto nádory jsou častěji zhoubné.

Jak zjistit, že se jedná o Cushingův syndrom?

Veterinární lékař provede základní vyšetření krve, kde by se měly projevit typické odchylky. Následuje podrobnější krevní test a test moči, které ukáží, zda nadledviny a hypofýza pracují správně. Tato vyšetření ovšem nedávají hned jasnou odpověď. Často se také provádí sonografické a rentgenologické vyšetření břicha.

Funkční testy

Je možné změřit hladinu kortizolu v krvi, ale nepravidelné vylučování tohoto hormonu znamená, že momentální naměřená hladina může být často zcela normální. Proto se funkce podvěsku mozkového a nadledvinek měří tzv. funkčními testy (ACTH - stimulační test, LDDT, test poměru kortizol/kreatinin v moči). Každý má trochu jinou citlivost a podává odlišné informace. Ani tady ale testy nejsou 100%.

Diagnostika Cushingova syndromu 

Krevní obraz: tzv. stresový leukogram (zvýšené bílé krvinky v určitém poměru)

Biochemické parametry: zvýšený enzym alkalická fosfatáza (ALP)

Vyšetření moči: snížená hustota moči.

Ultrazvuk dutiny břišní: zvětšená játra se změněnou strukturou, zvětšená jedna nebo obě nadledvinky

Nadledvinky jsou velmi malý orgán, ležící při ledvině. Jejich normální velikost je pod 1cm. K jejich zobrazení je tedy potřeba kromě zkušeností i dobrý přístroj!

Pokud máme na základě těchto vyšetření stále podezření na Cushingův syndrom, provedou se speciální krevní testy. Tyto testy jsou obecně dva: test s nízkou dávkou dexamethasonu, nebo ACTH stimulační test. Oba tyto testy probíhají stejně: odebere se krev, aplikuje se přípravek, po několika hodinách se opět odebere krev. 

! Je nesmysl dělat přímo tyto testy u pacienta, který např. hodně pije a hodně močí, aniž bychom prvně neprovedli základní vyšetření krve a moči. 

Léčba

  1. Chirurgie: pokud se nádor nachází pouze na jedné nadledvině, je možné jej odstranit. To je samozřejmě velmi složitý zákrok . Tato forma, kdy je postižena nadledvina, je však poměrně vzácná. I nádory v mozku se dají v některých zemích chirurgicky odstranit.
  2. Léková varianta: v případě, že pro nás chirurgie nepřipadá v úvahu (nelze operovat, jsou přítomny metastáze, nechceme takto invazivní zákrok), existují léky, které produkci kortisolu tlumí. Jedná se tedy pouze o tlumení příznaků, nikoli o léčbu. Nejpoužívanějším lékem je v dnešní době Vetoryl.


  • U iantrogenního Cushingova syndromu je léčba zřejmá, stačí změnit dávkování podávaných léků či je zcela vysadit.
  • Pokud se syndrom potvrdí jako spontánní, je potřeba začít podávat nemocnému pejskovi léky. V současnosti je nejčastěji používaným preparátem Vetoryl s účinnou látkou trilostan, který zastavuje syntézu kortizolu, nedestruuje tkáň nadledvin a jeho účinek je vratný. Tento preparát se používá při léčbě sekundárního, ale je účinný většinou dočasně i u primárního Cushingova syndromu.
  • Dalším lékem je Mitotan, ten se dnes používá minoritně, vzhledem k tomu, že jeho použití způsobuje trvalou destrukci části nadledviny a je nutné při léčbě postupovat velmi opatrně. Přesto se dodnes používá zejména při léčbě nádorů nadledviny. Bohužel ale mají tyto léky nežádoucí vedlejší účinky - zvracení, nechutenství a slabost. Je potřeba na to být připraven a akceptovat to.
  • Léčba trvá několik týdnů a poté je potřeba pejska ještě sledovat. Je ale obvyklé, že se nemoc vrátí a je potřeba léčbu opakovat.
  • Důležité při léčbě léky je pravidelně docházet na kontroly k veterinárnímu lékaři, aby sledoval jeho zdravotní stav a případně upravil užívání léků.
  • Léky nedokáží zcela vyléčit, ale umožní utlumit příznaky choroby a výrazně zlepšit kvalitu života nemocného psa. Léčení psi mohou žít zcela normální a plnohodnotný život.


Z podpůrných léčiv je např. Adrenal Harmony Gold

Adrenal Harmony Gold cílí na osu hypotalamus-hypofýza-nadledviny pro posílení vnitřních mechanismů zpětné vazby v těle. To může mít vliv na oblasti těla ovlivněné činností nadledvinek. Zlepšení kvality života je možné očekávat během prvních dvou týdnů po zahájení podávání.

Cena léčby Cushingova syndromu

Přípravek Vetoryl je poměrně drahý. Cena se odvíjí od velikosti psa, ale je dobré počítat v průměru s 3000Kč/měsíc. K tomu je potřeba zohlednit pravidelné kontroly hladiny kortisolu v krvi (cca 500kč).

Prognóza

Jaké vyhlídky má pejsek s Cushingovým syndromem léčený Vetorylem? Záleží na tom, jestli se nádor nachází v mozku, nebo na nadledvině, jestli je zhoubný, nebo nezhoubný. V těch lepších případech (centrální, nezhoubný) může vést pejsek kvalitní život i několik let.

Důležité upozornění

Tento odborný článek je pouze informativní a v žádném případě nenahrazuje přímou odbornou konzultaci s veterinárním lékařem. Pokud máte pocit, že toto onemocnění může mít Váš pejsek, neprodleně se obraťte na svého veterinárního lékaře!.

zdroje: akinu.cz Článek byl konzultován s MVDr. Alžbětou Maradovou, u veterinarky.cz, foto google, zpracovala Věrka Hejtíková

CHERRYTAS - Chovatelská stanice FCI since 2019 CZ, WKU 2021, Člen WAFDAL, KCHH, M.D.C., KUČR.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky