HRA - základní stavební kámen komunikace a motivace každého psa

Ahoj všem, dnes si popovídáme o tom, co pro pejsky znamená HRA.

Proč je dobré si se psy hrát, proč si psi často hrají a proč je tolik důležité psí hry podporovat.

Já jako psovod, majitel či chovatel, považuji psí HRY jako jednu z nejdůležitějších aktivit a myslím, že je to neuvěřitelně rozsáhlé až nekonečné téma.

Psí hry jsou podstatné v každém věku pejska a je to jejich řekla bych nejpřirozenější chování, jak co se týče komunikace, tak základního instinktu. I u vlků můžete pozorovat vlčí hry, které pomáhají v rozvoji a zcelují smečku. Možná bych to v základu rozdělila na hry řízené, tedy kontrolované a hry volného stylu.

Se svou bílou srstí a černými nebo hnědými puntíky jsou dalmatini jedním z nejznámějších plemen ve světě psů. Jsou oblíbenou volbou mezi majiteli psů pro jejich fotografický vzhled, ale mnoho prvních majitelů tohoto plemene si neuvědomuje, kolik práce je zapotřebí k výchově a výcviku dalmatina a hlavně, jak na to.

Často se setkávám s tím, že lidé si pořídí pejska, zjistili si, jak se o pejska starat, co má jíst, kam s ním na veterinu a tak, ale zapomněli na jednu z nejzákladnějších aktivit psí komunikace a tou je HRA.

Kolikrát si hrajete se svým pejsek doma či venku právě Vy?..

Sem tam vezmete do ruky klacek na házení, puller nebo míček, nebo má Váš pejsek hračky k dispozici pořád, hrajete si s ním přímo i Vy osobně a i bez hraček nebo zastáváte názor, že se vyblbne venku apod.,..... ? Jinde zase slyšíte, jak je jejich pes disciplinovaný a že si hrát nepotřebuje, že ho to nebaví nebo že má hračku už tři roky a leží doma někde v koutě.. Toto bývá běžná praxe, se kterou se setkávám nejčastěji co se výchovy, vlastnění pejsků a tématu psích her týče. Lidé si často představují pod pojmem psí hra to, že koupí psovi hračku, dá mu jí a tím to končí. Ale to je vážení velký omyl. Stejně tak při učení pejska pro psí sporty, na výstavu a další, si málokdo uvědomí, že psí hry jsou nejdůležitější stavební základ vjemu a učenlivosti, ale bohužel to lidé často zanedbávávají či opomíjejí nebo si to majitelé jen neuvědomují a s dospělým psem si třeba nehrají vůbec. Proto jsem dnes sepsala základní pohled na PSÍ HRY a proč jsou pro naše milované čtyřnožce tak důležité.

Dalmatini jsou plemeno velice inteligentní a rozvoj jejích psychických schopností je pro šťastný život těchto pejsků zásadní.

A protože je dalmatin, jak inteligentní, tak velmi vynalézavý pes, jsou pro něj hry se svým psovodem i s ostatními pejsky základní stavební kámen komunikace a motivace.

Psí hry jsou celkově pro všechny pejsky důležité, získávají při nich mnoho znalostí, uvolňují stres nebo případně neshody ve smečce a procvičují při nich jak svou hlavu tak i fyzičku.

Na základě potřeby fyzické a duševní stimulace musí nebo měli by hračky pro dalmatiny splňovat kritéria, jako bezpečnost, alespoň trocha snahy o výdrž namáhané hračky a určitě snadnou manipulaci jak pro pejska tak pro člověka neboli psovoda. Dalmatini jsou extrémně citlivé plemeno, které si hodně pomatuje a bere mentalitu smečky vážně, což znamená, že pro jejich rozvoj jsou životně důležití silní sociální pomocníci a správné vedení majitele, psovoda či jiných zkušenějších pejsků. Tím vším se Vaše štěně učí, stejně tak dospělý pes, který třeba neměl v životě štěstí, hrát si neumí a hračku či psí hry s člověkem zažívá až v dospělosti.

Pokud je váš pes štěně, pak jsou kousací hračky zásadní pro ochránění vlastních rukou. Nezapomínejte, že když štěně přezubuje a může až do jednoho roku života, potřebuje kousat. Vyvarujte se příliš tvrdých předmětů nebo i pneumatik, protože by se přezubení štěněte či psa pubertáčka mohlo stát nechtěným "vyzubením" navždy. Vhodné jsou jak poloměkké hračky, tak např. různé dentální kostičky, či okusování NEšpičatých klacíků či syrových oválných kostí, odolných "nezničitelných" gumových hraček, přetahovací uzle, prasečí či jiné sušené kůže a podobně. I pet lahve zbavené pejskem či člověkem víčka jsou vhodné. Čím více rámusu třeba hračka může dělat, tím to může štěně vábit. Pet lahve, ruzné gumové kongy mužete naplnit i psími granulkami, piškoty či dobrotami a najednou je z obyčejné hračky super hračka tzv. super hračka neboli reaktivní psí hračka, což znamená u ní přemýšlet, jak dostat pamlsek ven. Do petky mužete udelat pár dírek kudy psí dobrutka pohybem vypadne ven apod. U plyšáků či rozžvýkaných hraček dbejte na bezpečnost a učte svého psa. že rozžvýkané cucky či částečky se nesmí spolknout. U pískacích hraček pozor na spolknutí pískátka. Pořízením hraček předejdete kromě okusování nábytku, Vašich bot, mobilů, nabíječek, TV ovladače včetně baterek, malých budíků, kalendářů, tužek, makeupu či labelo balzámů,... ničení věcí, o které jako člověk stojíte. Tedy dobře, nemusíte, ale můžete předejít.....

Žvýkací hračky papací a nepapací, dát pejskovi navždy nebo příležitostně? Rozhodně oboje.A co je smyslem..?

Myšlenkou je umožnit jim žvýkat přiměřeně tvrdou hračku nebo pamlskovou kost a naučit je, že žvýkání je povoleno pouze v konkrétních dobách a s určitými předměty. Zatímco jejich touha žvýkat je založena výhradně na instinktu každého pejska, můžete ho takto naučit jak ano a jak si to jako majitel nepřejete. Jednoduše tak, aby to bylo příjemné Vám oběma.

Zvýšenou pozornost POZOR na kameny. Jako psí hračka nejsou vhodné, hrozí spolknutí a pro zuby Vašeho pejska jsou nebezpečnou hrozbou.

V dnešní době máme mnoho různorodých her a s různě těžkou náročností. Unavit psa fyzicky je fajn, ale zaměstnat mu i hlavičku je pro dalmatiny asi ta nejlepší kombinace. Ovšem všechno má svá pravidla i své meze. Nemůžete s pejskem hned do nejvyššího levelu náročnosti hersenwerku tedy psích hlavolamů a stejně tak nemůžete na malé štěně naložit např. aport těžkého klacku přes XX překážek skrz vodu, jámu apod. Existuje mnoho kynologických knih a příruček pro psí hry i mimo ty, které si právě ten Váš puntipejsek vymyslí. Majitelům doporučuji, buďte kreativní.

Hry je třeba vždy rozvíjet, podporovat ale i kontrolovat a mírnit, pokud to pejsek nebo štěně může přehánět. Naučí se tak vyblbnout, vydovádět vlastní energii, uvolnit jakýkoliv stres z okolí a vlastní sebekontrole.

Navíc hry jako motivace působí i na majitele psovoda či celkově na člověka tak, že si nejen upevňuje vztah se svým psem a štěně učí vzájemné důvěře, ale hra člověka a pejska působí i jako canisterapeutický lék.

Chovatelé jistě znají, že už jako malá štěňátka si hrají jak spolu tak se svou matkou fenou, která je při hře též učí.Pro společné hry s člověkem je velmi důležitá trpělivost. Při hře se člověk pro svého psíčka stává parťákem a probíhá vzájemné napojení, které je přesně to osobní navázání kontaktu mezi vámi dvěma, které je jenom Vaše a stejně tak to vnímá i Váš puntipes. Toto vzájmené propopojení se svým pejskem či štěnětem učte, upevnujte, rozvíjejte a opakujte celý život jak doma, tak venku. Psí HRY dávají jistotu i co se socializace týče.

Pokud jde o štěňátka, snažte se být trpěliví, ale zase se štěnětem nenechte mučit. Malý psík se musí naučit co člověka bolí a co si naopak může dovolit. Pokud se do Vás bolestivě zakousne, dejte mu tuto skutečnost jasně najevo. Samozřejmě psa netrestejte. Vypískněte bolestí a hru na chvilku přerušte. Dělejte to citlivě, ale zároveň nekompromisně. Jedině tak má štěně šanci, naučit se ovládat svůj stisk. Mléčný chrup, to jsou zuby jako jehličky. Jimi i drobné stisknutí skutečně bolí. A to je dobře, díky tomu se pes naučí chovat se k lidem i ostatním psům jemně. Takže hrajte si klidně od rána do večera, ale s ohledem Vás obou.

Her existuje celá řada, jak jsem psala výše jak hry s psovodem, hry mezi psy, hry se psími hračkami, hry s venkovními věcmi nebo hry s věcmi "co dům dá", né co si pejsek sám najde... , hry formou psích hlavolamů, vodní hry, skákací hry, běhací hry, hry se psími hračkami i bez nich, hry zaměřené na obratnost, hry na honěnou, hry pro zklidnění a sebeovládání, na rozvíjení inteligence, hry na zklidnění, hry zaměřené na rehabilitační cvičení, hry pro socializaci, hry pro výchovu a výcvik pejska, hry směřující k různým tipům výcviku jak pro policejní; psy tak psy záchranáře tak i hry pro zapojení například nemohoucích, postižených či jinak znevýhodněných jak lidí s pejsky tak handicapovaných pejsků.

Psích hraček je široké spektrum a je na uvážení nebo získání znalostí každého majitele, aby svému puntipejskovi dopřál to nej vyžití nejlépe, jak se říká, škola hrou ale i jen tak pro zábavu.

V rozumné kombinaci psích her, které potřebujete znát či vymyslet tak, jak to přesně Vašeho dalmatina nejvíce baví, pomáháte předcházet i nežádoucímu chování, které může nastat právě při té psí či štěněčí dostatečně nevyřáděné duševní stránce. Nedostatek hraní si vzájemně se svým psem může opravdu způsobit jak nesamostatnost tak mnohem větší závislost pejska na Vás i např. vjemy okolí může vnímat a vyhodnocovat Váš psík ne zcela vyrovnaně. Hry pomáhají vyrovnanosti pejska a učení štěněte i dospělého psa úplně ve všem. Při hrách si všeobecně udržujete jak psí důvěru tak jednodušeji řečeno určitou vlastní dominanci nad psem, která by měla být VŽDY postavena na vzájemném respektu Vy psovi, pes Vám a pozitivní komunikaci Vás obou. Hračka je vlastně kořist, kterou pes loví a je dobré jednou nechat vyhrát psa, jindy Vás. Hra s hračkou není souboj vás a psíka o to, kdo hračku získá, ale je to společný lov. Já většinou nechávám nakonec vždy vyhrát psa. Je určitě dobré mít vlastní povel nebo ruční posunek (gestikulaci), což dá pejskovi jasně najevo KONEC HRY. Nezapomínejte, že dalmatin má i ve hře vždy co říct a mnohé Vás může naučit.

Nakonec malé shrnutí

Dalmatini zdokonalují mentalitu smečky, což znamená, že musíte mít na paměti rozvoj všech možných dovedností. Dalmatin není pes, který může opakovat jednu a tutéž věc stále dokola, není to pracovní plemeno. Dalmatin je velmi vynalézavý a zvědavý jedinec a pokud byste zůstali pouze u jednoho, nebude ho to bavit a ztratí zájem.

Naučte psa hrát si s nejrůznějšími typy hraček. Využívejte různé druhy materiálů, zvuků i velikostí. Míčky, pešky, fleesové hračky, žinilkové mopy, vycpané ponožky, kus hadru, pletená šála... Jen mějte prosím na paměti to, že pokud dáte pejskovi kousat ponožku, může ji spolknout a u bot na kousání pes časem nebude rozlišovat ty z botníku a ty co má na kousačku.

Učte psa co má s hračkou dělat a nenapomínejte více než si hrajete. Celkově ho vedte k tomu co má dělat, nezaměřujte se více na to co dělat nemá. Pak už by nešlo o hru ale pouhou "šikanu". V zásadě je to tak se vším. Vždy vést štěně či dospělého pejska k žádoucímu chování a podporovat ho. Slovo ne nebo fuj spíše dávat najevo, než opakovaně se na to zameřit a opakovat stále dokola. To prosím ne.

A ty úplně top hračky si schovávejte jen pro hru s Vámi. Nedávejte je do koše s hračkami, do kterého si pes může sáhnout kdykoliv má chuť. Pes by měl mít přístup k několika hračkám stále. Hlavně štěně. Pro psa je přirozené něco kousat, drtit a cupovat. Buď to bude váš nábytek, boty a záclony a nebo hračky

Dalmatini jsou velmi přizpůsobiví psi a rozhodně jsou pro každou správnou blbinu. Je jen na Vás zjistit, co miluje právě ten Váš puntimazel, co ho nejvíce baví a společně si dopřávat psí hry. Osobně myslím, že kombinace lehkých i středně těžších a pro pokročilé až težších her, kombinace řízených her a her volného typu, kombinace fyzicky i psychicky různě náročných her je v pořádku. Jen ne vše najednou a ne příliš překombinovávat.

Dalmatin Vám také nikdy nepůjde do nečeho, co nezná a považuje za nebezpečné. Těžší hrou nemám na mysli skákání z vysoké skály do vody za míčkem a podobné životu nebezpečné aktivity. Pokud je Váš pes blázen do míčku apod.,, buďte opatrní a předvídejte. Mějte na paměti prosím, že on vidí jen hračku a ne jámu pod ním. Různé psí hry, hlavně ty těžší jsou potřeba naučit a odměnit. Pro pejska nestačí vždy odměna jen to, že mu hračku pouze necháte. Ale vždy bude mít větší touhu si hrát s něčím, za co je ještě odměněn.

A jak si hrajete se svým pejskem Vy ?...

sepsala: Věrka Hejtíková, Chs CHERRYTAS, foto: google

CHERRYTAS - Chovatelská stanice FCI since 2019 CZ, WKU 2021, Člen WAFDAL, KCHH, M.D.C., KUČR.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky